Fethiye'nin Tarihi Mirasları


Saklıkent Kanyonu :

Saklıkent, dünyada eşine az rastlanır bir doğa harikası... Fethiye civarında bir yerde.. Uzunluğu 14 KM. Fotoğraflara sığdırabilmek epey zor, en beğendiklerimi buraya koyuyorum... Türkiye'de tarihi bir kent olmayan yer bulmak çok zor. Saklıkent de Tlos antik şehrine çok yakın. Ama kanyon sadece 14 yıl once bir çoban tarafından keşfedilmiş. Antalyadaki 'Saklıkent' kayak merkezi ile karıştırmamak gerek. Bu Fethiye Öludeniz'in icerlerinde bulunuyor. Fethiye'den 45 dakika uzakta.

Hisarönü:

Fethiye ile Ölüdeniz arasında kalan Hisarönü ve komşusu Ovacık son yıllarda yerleşim ve konaklama açısından oldukça gelişmiş bölgeler. Deniz kıyısı olmamasına rağmen yüksekte bulunması nedeniyle sahip olduğu ferah havası ve hem Ölüdeniz hem de Fethiye'ye yakın konumu nedeniyle tercih ediliyorlar. Bölgede çok sayıda küçük çaplı otel olduğu gibi yabancılara satışı yapılan konutlar da mevcut. Özellikle İngiliz turistler tarafından tercih edilen bölgede, Hisarönü merkezi adeta Türkiye dışındaymış hissi veriyor insana. Akşam 19.00'dan itibaren araç trafiğine kapanan Hisarönü merkezindeki birkaç cadde toplu bir eğlence merkezine dönüşüyor. Geceleri gerçekten hareketli bir yer. Çok sayıda restaurant, bar, disko, giysi ve takı satış mağazası, günübirlik tur düzenleyen şirketlerin ofisleri mevcut.

Tlos Antik Kenti:

Tlos, Likya Federe Birliği'nin 6 büyük kentinden biri ve birliğin spor merkezi olarak biliniyor. Burası uçan kanatlı atı Pegasus ile ünlenen Mitolojik kahraman Bellaforonte'nin yaşadığı kent olarak ünlenmiş. Likya bölgesindeki en eski kent olduğu ve kuruluşunun M.Ö. 2000'lerden önceye dayandığı arkeoloji kazıları ile tespit edilmiş. Nekropoldeki kral tipi mezarın Bellaforonte'ye adandığı biliniyor. Kent geniş bir alana yayılmasına karşın, kalıntılar akropol ve çevresinde odaklanmış durumda. Doğal açıdan korunaklı akropol tepesinin çevresi, yaklaşık 500 rakımlı dik yamaçlarla, yer yer sur duvarları ile korunmuş. Akropolün eteğinde, günümüze yalnızca birkaç oturma sırası kalan stadyum, hamam, tiyatro ve kilise kalıntıları yer alıyor.

Kayaköy:

Kayaköy, mimari yapısıyla, dar sokaklarıyla, kiliseleriyle ülkemizdeki turizm merkezleri arasında önemli bir yer tutuyor. Bir zamanlar Türklerle Rumların birlikte yaşadığı Kayaköy, Fethiye-Ölüdeniz arasında 65 metre yükseklikte bir tepenin yamacına ve onun önündeki 'Kaya Çukuru' denen ovaya yayılmış bir yerleşim yeri. Araştırmalar Kayaköy'ün antik Karmillassos üzerine kurulduğunu gösteriyor.

Antikragos dağlarında bulunan kaya mezarları günümüze kadar sapasağlam gelebilmiş. Kayaköy, kimi kaynaklara göre 11. kimilerine göre ise 14. yüzyılda bölgede yaşayan Rumlar tarafından Likya uygarlığının kalıntıları üzerine kurulmuş. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de sözü geçen ve Rumca ismi Levissi olan Kayaköy, 20. yüzyılın başına kadar zengin bir kent olarak yaşamını sürdürmüş.

6500 kişilik nüfusa ulaşmış olan köy, kiliseleri, eczane, hastane ve hekimleri, okulları, postanesi, ve zanaat atölyeleri ile yörenin en büyük sosyal ve ticaret merkezi konumuna gelmiş. Aynı zamanda basımevi bulunan köyde yörenin tek gazetesi çıkarılmaya başlanmış.

1922 yılında Türkiye ve Yunanistan hükümetleri arasında yapılan 'değişim anlaşması' gereğince, Kayaköy'de yaşayan Rumlar ile Batı Trakya'da yaşayan Türkler karşılıklı olarak göç ettirilmiş. Yöreye gelen Türkler, çevre ve yaşam koşullarına uyum sağlayamadıkları için yamaçta bulunan evlere değil de Kayaköy'ün önündeki düzlüğe ya da başka kentlere yerleşmişler. Kentin aşağı mahallesindeki 'Panayia Pirgietissa' kilisesi ile, yukarı mahalledeki 'Taksiyarhis' kilisesi önemli mimari örnekler olarak halen ayakta. Buna karşın 2000 kadar taş ev, şapeller, çeşitli atölyeler, okullar, hastane binası, kütüphane ve diğer amaçlı binalar fiziksel koşullara direnememiş ve hayalet köy görünümünü almış. Ancak hemen hemen tüm evlerin taş duvarları, köşe ocakları, taş ocakları, spiral tuvaletleri, sarnıçları, çakıl taşlı döşemeleri, taş yolları, sokakları ve meydanları kentin kültür zenginliğini gösteriyor. Bugünkü Kayaköy ise kimi mütevazi pansiyonları ile turistlere hizmet veriyor.

Ören:

Yunancadan gelen 'Ceramos' isminden gelmektedir. Eski adı ceramos olup Ören, antik kent olarak kalmıştır.

Xanthos Antik Kenti:

'Pers ordusu, başında komutanları olduğu halde Xanthos Ovası'na indiği zaman, Xanthoslular bitmez tükenmez kuvvetlere karşı az sayı ile dövüştüler, yiğitlikte nam saldılar, ama yenildiler, kentlerine geri atıldılar, kadınları, çcukları, hazineleri ve köleleri kaleye doldurdular.

Alttan, yandan ateşe verdiler. Öyle ki yangın kaleyi yerle bir etti. Bundan sonra birbirlerine korkunç yeminlerle bağlanarak düşmana saldırdılar ve Xanthos'ta oturanların tümü de savaşarak öldüler.' Bizans döneminde bir piskoposluk merkezi olan Xanthos, Arap akınları başlayınca terk edilmiştir. Xanthos'u ilk defa 1838 yılında Ch. Fellows keşfetmiş, bu kişi bütün rölyefleri ve büyük mimari parçaları sökerek, Patara'ya yanaşan harp gemisiyle Londra'ya taşımıştır.

Bugün British Museum'un Lykia salonunda buradan götürülmüş olan birçok eser sergilenmektedir. 1950'den beri kazı Fransızlar tarafından yapılan Xanthos'u önce Dr. Pierre Demargne, sonra Prof. Dr. Henri Metzger kazmıştır. Xanthos, Fethiye - Kaş yolu üzerinde, Fethiye'ye 55 km uzaklıktadır.

Kınık Köyü'nün yakınında Eşen Çayı'nın ayırdığı Muğla - Antalya il sınırı üzerindedir. Kınık Köyü'nün hemen yanından Xanthos harabelerine çıkılır.


Online Yardım ! (Aktif)
Sorularınızı anlık olarak cevaplandırıyoruz.


Odalarımız

İki Kişilik Oda (Fiyat : 240 TL)

Odamız 2 kişilik olup, 1 tane çift kişilik yatak bulunmaktadır.

Kahvaltı dahildir.


Geniş Aile Odası (Fiyat : 360 TL)

Odamız 3 kişilik olup, 1 adet çift kişilik yatak ve 1 adet tek kişilik yatak bulunmaktadır.

Kahvaltı dahildir.


1+1 Özel Aile Odası (Fiyat : 500 TL)

Odamız 4 kişilik olup, 1 odada 1 adet çift kişilik yatak, diğer odada 2 adet tek kişilik yatak bulunmaktadır.

Kahvaltı dahildir.


Süit Aile Odası (Fiyat : 500 TL)

Odamız 4 kişilik olup, 1 odada çift kişilik yatak, diğer odada 2 adet tek kişilik yatak bulunmaktadır.

Kahvaltı dahildir.© 2019 Osko Villa Pansiyon - Fethiye (www.oskovilla.com)
Her Hakkı Saklıdır.